Advent a svátky před Vánoci

15.11.2022

Autorka: Štěky Yaku

Začátek adventní doby se každý rok mění. Letos připadá první adventní neděle na 27 listopadu. V tento den se zapaluje první svíce adventního věnce a my vám řekneme, jak takový adventní věnec vyrobit, co na něj patří a proč bývá jedna svíčka jiná.

V článku vám prozradíme také názvy a význam jednotlivých adventních nedělí, podíváme se do historie adventu a adventních věnců a nezapomeneme zmínit nejduležitější svátky a datumy před vánoci.

Jaké jsou názvy adventních nedělí a proč?

Naše doba nás v předvánočním čase táhne spíše ke shonu a stresu. Nic nám ale nebrání zkusit zpomalit a udělat vše pro to, abychom se příjemně naladili.

Advent je liturgické čtyřtýdenní období očekávání narození Ježíška a příprav na Vánoce. Toto období by mělo být historicky časem pro naše zklidnění, rozjímání, čas dobročinných darů a radosti. Stopy adventní liturgie lze nalézt již v polovině 5. století v Ravenně. Adventní věnec je tradičním symbolem adventu až od 19. Století.

Věnec zdobí 4 svíce, které připadají na jednotlivé neděle. Tradiční barva svíček je fialová, která symbolizuje půst a duchovní napojení, ale jedna svíčka je růžová a to za třetí adventní neděli. Váš adventní věnec může mít samozřejmě bavy takové, jaké se vám líbí.

  • První adventní neděli říkáme železná a zapalujeme tzv. svíci proroků s připomínkou na první poselství a proroctví o narození spasitele.
  • Druhé adventní neděli říkáme bronzová a zapalujeme tzv. betlémskou svíci, která reprezentuje jesličky, radostné očekávání a lásku.
  • Třetí adventní neděli říkáme stříbrná. Radostné očekávání je téměř u konce a tato neděle má nejslavnostnějí ráz v době čekání. Tomu odpovídá i zapálení tzv. svíce pastýřské.
  • Poslední čtvrtou adventní neděli před vánoci nazýváme zlatou. Zapalujeme tzv. svíci andělskou. Tato neděle může připadat na štědrý den, ale letos tomu tak není.

Kdy tedy letos slevíme?

27. listopadu 2022 - první adventní neděle

4. Prosince 2022 - druhá adventní neděle

11. prosince 2022 - třetí adventní neděle

18. prosince 2022 - čtvrtá adventní neděle

Co vše přijde na vánoční věnec a jak se tradiční věnec dělá?

Tradici adventního věnce započal v 19. století v Hamburku německý protestantským teolog Johannem Hinrichem Wichernem (1808-1881). Chudé děti, o které se staral Hinrich, v té době neuměli počítat ani psát a tak jim každý rok vytvořil věnec se 4 světlými svícemi. Mezi tyto hlavní svíce přidal dalších šest červených za každý den očekávání vánočních svátků. Tak děti věděli, kolik času zbývá do Vánoc.

Tento zvyk v Německu zlidověl a adventní věnec se v jednodušší podobě začal klást na stůl nebo byl zavěšen ze stropu ve většině rodin. Konstrukce věnce se vyráběla z jedlových větví nebo zimostrázu. Na věnec se používaly 4 svíčky, kterým jako podstavce sloužila jablka, kterým se odstranila šťopka a část jaderníku. Do těchto otvorů se pak bezpečně vložilo vždy po jedné svíci.

Co použít na váš věnec?

  • Jako dobrý základ můžete použít polystyrenový kruh.
  • Ten můžete tradičně omotat například zimostrázem, jedlovými či smrkovými větvičkami. Pokud chcete moderní věnec, krásně vypadají místo větví šifonové stuhy, lýko nebo juka. Stejně dobře poslouží i stuha nebo kousky látek. Na připevnění je nejlepší použít vazací drát.
  • Na věnec si kupte 4 svíce, které můžete do věnce upevnit pomocí speciálních bodců s miskou na odkapávající vosk.
  • Nakonec můžete věnec ozdobit dle vašeho vkusu sušenými pomeranči, drobnými ozdobami. Mašličkami nebo třeba imitací sněhu. Vaší kreativitě se meze nekladou.
  • Všechny tyto komponenty najdete u nás na prodejně Neroli na Orlí 18 v Brně. |

Moderní adventní věnec?

V dnešní době věnec nemusí mít ani tvar kruhu. Pokud máte doma zajímavý talíř nebo podlouhlý podnos, můžete svíčky umístit do malých skleniček či svícínků přímo na tác. Okolo svíček pak rozmístěte cukroví, dekorace, nebo větvičky.

| Pokud si chcete věnec vytvořit, doporučujeme neváhat s nákupem potřebného materiálu už v půlce listopadu. Budete mít na výběr z většího mnozství sortimentu. |

Nezapomeňte na předvánoční svátky a tradice.

Adventní období je nejtemnější čas roku s nejdelší nocí a příchodem nejchladnějších dnů. V této době se vyprávěli příběhy u ohňů, lidé byli více spolu, protože se venku nedalo pracovat a krátili si nejtemnější část roku dodržováním mnoha tradic.

Zde vám přinášíme některé svátky a datumy vánočních svátku 2022

  • · Svátek svatého Mikuláše připadá na 6. prosince, ale slaví se již v předvečer, tedy 5. prosince. V tento večer se vydává do ulic čert, Miluláš a anděl za dětmi, rozdávají dárky za básničky, uhlí za zlobení a ty nejzlobivější "bere čert v svém režném pytli do dopekla".
  • · Zapomenutý svátek svatého Ambrože, patrona včelařů je 7. prosince a to je den, kdy podle staré tradice není dovolena žádná práce související se včelami, povoluje se pouze včelařské besedování při popíjení medoviny.
  • Barborky jsou starý lidový (původně pohanský) zvyk, kdy se na svátek sv. Barbory dne 4. prosince, tedy 20 dnů před Štědrým dnem, nařežou větvičky třešní nebo višní a vloží se doma do vázy s vodou. Na Vánoce pak rozkvetlé květy symbolizují radost a zdraví v domě. 
  • Svátek svaté Lucie je křesťanský svátek, který slavíme 13. prosince. Je spojen s celou řadou lidových zvyků, jež mají pravděpodobně předkřesťanský původ a souvisí se svátky zimního slunovratu, kdy se láme nejdelší noc. "Svatá Lucie, noci upije".


Které svátky před vánoci slavíte vy?